• ឯកឧត្តមប្រធានស្តីទីព្រឹទ្ធសភាអញ្ជើញបើកវេទិកាស្តីពីការអភិវឌ្ឍមូលដ្ឋាន និងបម្រើសេវាជូនប្រជាជនប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ធានាបានសុខសន្តិភាព
នាព្រឹកថ្ងៃទី០២ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ ឯកឧត្តមកិត្តិកោសលបណ្ឌិត ស៊ឹម កា ប្រធានស្តីទីព្រឹទ្ធសភា បានអញ្ជើញជាអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ក្នុងពិធីបើកអង្គវេទិកាស្តីពី ការអភិវឌ្ឍមូលដ្ឋាន និងបម្រើសេវាជូនប្រជាជនប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ធានាបានសុខសន្តិភាព» នៅមជ្ឈមណ្ឌលម៉ូឌែន៥ ខណ្ឌឫស្សីកែវ រាជធានីភ្នំពេញ។
វេទិកានេះរៀបចំឡើងដោយក្រុមសមាជិកព្រឹទ្ធសភាប្រចាំភូមិភាគទី១ ដោយមានការអញ្ជើញចូលរួមពីអាជ្ញាធររាជធានីភ្នំពេញ តំណាងក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ក្រសួងផែនការ ក្រសួងមហាផ្ទៃ រដ្ឋករទឹកស្វយ័តរាជធានីភ្នំពេញ ក្រុមប្រឹក្សាសង្កាត់ និងអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធទាំង៩ខណ្ឌ រួមមាន៖ខណ្ឌឬស្សីកែវ ខណ្ឌដូនពេញ ខណ្ឌ៧មករា ខណ្ឌទួលគោក ខណ្ឌជ្រោយចង្វារ ខណ្ឌមានជ័យ ខណ្ឌបឹងកេងកង ខណ្ឌចំការមន និងខណ្ឌច្បារអំពៅ រាជធានីភ្នំពេញ សរុបចំនួន៣៦០នាក់។
អង្គវេទិកាប្រព្រឹត្តរយៈពេលមួយព្រឹក ដោយមានការអញ្ជើញធ្វើបទអន្តរាគមន៍របស់ក្រុមប្រឹក្សាសង្កាត់ ក្នុងខណ្ឌ៧មករា ខណ្ឌឬស្សីកែវ ខណ្ឌចំការមន ស្តីពីការអភិវឌ្ឍមូលដ្ឋាន ការងារភូមិ សង្កាត់មានសុវត្ថិភាព ការផ្តល់សេវាសាធារណៈ តំណាងយុវជននារីថ្នាក់ខណ្ឌ ការចងក្រងគ្រប់គ្រងសេដ្ឋកិច្ចសេវាក្រៅប្រព័ន្ធ បទអន្តរាគមន៍របស់មជ្ឈមណ្ឌល ការលើកសំណូមពរ បញ្ហាប្រឈមផ្សេងៗ និងមានការបកស្រាយបំភ្លឺពីតំណាងក្រសួង និងអង្គភាពពាក់ព័ន្ធដែលបានអញ្ជើញចូលរួមដូចជា៖ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ក្រសួងផែនការ ក្រសួងមហាផ្ទៃ រដ្ឋករទឹកស្វយ័តរាជធានីភ្នំពេញ៕