• ឯកឧត្តម អ៊ុច បូររិទ្ធ អញ្ជើញជួបពិភាក្សាការងារជាមួយឯកឧត្តម អ៊ូមីឌ ស្សាឌៀវ (Umid Shadiev) ប្រធានគណៈកម្មាធិការទេសចរណ៍ នៃសាធារណរដ្ឋអ៊ូសបេគីស្ថាន
នៅរសៀលថ្ងៃអង្គារ ទី៨ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម អ៊ុច បូររិទ្ធ អនុប្រធានទី១ ព្រឹទ្ធសភា និងជាប្រធានគណៈប្រតិភូសភាកម្ពុជា បានអញ្ជើញជួបពិភាក្សាការងារជាមួយឯកឧត្តម អ៊ូមីឌ ស្សាឌៀវ (Umid Shadiev) ប្រធានគណៈកម្មាធិការទេសចរណ៍ នៃសាធារណរដ្ឋអ៊ូសបេគីស្ថាន ស្របពេលដែលគណៈប្រតិភូសភាកម្ពុជា អញ្ជើញចូលរួមមហាសន្និបាតលើកទី១៥០ នៃសហភាពអន្តរសភា (IPU) នៅទីក្រុងតាស្កិន ប្រទេសអ៊ូសបេគីស្ថាន។
ឯកឧត្តមអនុប្រធានទី១ បានរំឭកអំពីប្រវត្តិទំនាក់ទំនងរវាងប្រទេសទាំងពីរ, កម្ពុជា-អ៊ូសបេគីស្ថាន, និង បានបញ្ជាក់ពីបំណងប្រាថ្នាក្នុងការពង្រឹងពង្រីកទំនាក់ទំនងរវាងប្រទេសទាំងពីរឱ្យកាន់តែជិតស្និទ្ធ ជាពិសេស ការតភ្ជាប់រវាងប្រទេសទាំងពីរ តាមរយៈការពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការវិស័យទេសចរណ៍ និងការផ្លាស់ប្ដូររវាងប្រជាជននិងប្រជាជន។ ឯកឧត្តមបានធ្វើបទបង្ហាញអំពីទិសដៅផែនការអភិវឌ្ឍទេសចរណ៍ និងគោលដៅទេសចរណ៍ដ៏សម្បូរណ៍បែប នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម អ៊ូមីឌ ស្សាឌៀវ បានគូសបញ្ជាក់ថា បើទោះជាវិស័យសេដ្ឋកិច្ចពុំមែនជាប្រភពចំណូលសំខាន់សម្រាប់អ៊ូសបេគីស្ថាន តែប្រទេសនេះកំពុងខិតខំរៀបចំប្រទេសនិងយុទ្ធសាស្ត្រដើម្បីទាក់ទាញការវិនិយោគ និងភ្ញៀវទេសចរ ដើម្បីជួយដល់សេដ្ឋកិច្ច និងផ្សព្វផ្សាយអំពីប្រទេសនិងវប្បធម៌របស់ខ្លួន។
ភាគីទាំងពីបានឯកភាពជំរុញសក្តានុពលវិស័យទេសចរណ៍នៃប្រទេសទាំងពីរ តាមរយៈ (១) ការរៀបចំអនុស្សារណៈយោគយល់គ្នាស្ដីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការវិស័យទេសចរណ៍, (២) ការជំរុញឱ្យមានជើងហោះហើរត្រង់ (ដែលបច្ចុប្បន្ន មានជើងហោះហើរត្រង់ពីទីក្រុងតាស្គិន ទៅទីក្រុងបាងកក និងទៅគូឡាឡាំពួរ), (៣) ការតភ្ជាប់ភ្នាក់ងារនិងប្រតិបត្តិករទេសចរណ៍, (៤) ការជំរុញលើកទឹកចិត្តវិស័យឯកជន ក្នុងការវិនិយោគលើវិស័យទេសចរណ៍, និង (៥) ការស្វែងរកលទ្ធភាពនៃការរៀបចំវេទិកាទេសចរណ៍រួមគ្នា ទាំងតាមរយៈដោយផ្ទាល់ និងតាមអនឡាញ ដើម្បីសម្របសម្រួលការផ្សព្វផ្សាយអំពីសក្តានុពលនៃប្រទេសទាំងពីរ៕