• គណៈប្រតិភូគណៈកម្មការទី២ព្រឹទ្ធសភា អញ្ជើញទស្សនកិច្ចឈ្វេងយល់នៅក្រុមហ៊ុន អេអាយ ហ្វាម រាជធានីភ្នំពេញ
នាព្រឹកថ្ងៃសុក្រ ទី១៧ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៥ គណៈកម្មការសេដ្ឋកិច្ច ហិរញ្ញវត្ថុ ធនាគារ និងសវនកម្ម នៃព្រឹទ្ធសភា (គណៈកម្មការទី២) ដឹកនាំដោយឯកឧត្តម យស ផានីត្តា ប្រធានគណៈកម្មការទី២ ព្រឹទ្ធសភា បានអញ្ជើញទស្សនកិច្ចក្រុមហ៊ុន អេអាយ ហ្វាម (AI FARM ROBOTICS) ស្ថិតក្នុងសង្កាត់ព្រៃស ខណ្ឌដង្កោ រាជធានីភ្នំពេញ។
ក្នុងឱកាសនេះ លោកជំទាវ  ហេង ស្រីស​ អគ្គនាយិកាក្រុមហ៊ុន អេអាយ ហ្វាម បានបានស្វាគមន៍​ និងជម្រាបជូនគណៈប្រតិភូដូចតទៅ៖​ AI FARM ត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ ២០២១ ហើយជាក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាដំបូងបង្អស់របស់កម្ពុជាដែលផ្តោតលើ គ្រឿងយន្តរ៉ូបូត បញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI-based robotics) និងស្វ័យប្រវត្តិកម្ម (automation) និងបច្ចេកវិទ្យាដ្រូន ដោយមានចក្ខុវិស័យប្រែក្លាយកម្ពុជាឱ្យក្លាយជា ប្រទេសដែលពឹងផ្អែកលើបច្ចេកវិទ្យានាំមុខគេមួយក្នុងតំបន់ ដើម្បីអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។
ក្រុមហ៊ុនផ្តល់ជូននូវដំណោះស្រាយដ៏ទូលំទូលាយដែលបែងចែកជា ៣ ផ្នែកធំៗ។ ទី១ ផ្នែកផលិតផល ក្រុមហ៊ុនបានបង្កើត និងផលិតដោយផ្ទាល់នូវ រ៉ូបូតឧស្សាហកម្ម រ៉ូបូតសេវាកម្មពាណិជ្ជកម្ម ដ្រូន (UAV) រួមទាំងការផលិត បន្ទះឈីប (Board) ដែលជាខួរក្បាលបញ្ជារដ្រូន និង ឈុតឧបករណ៍អប់រំ STEM (STEM kits)។ ទី២ ផ្នែកសេវាកម្មអាជីវកម្ម និងដំណោះស្រាយវិស្វកម្ម ក្រុមហ៊ុនផ្តល់ជូននូវការដាក់ពង្រាយ ប្រព័ន្ធរ៉ូបូតិចស្វ័យប្រវត្តិកម្ម សម្រាប់បង្កើនផលិតភាពក្នុងរោងចក្រ ដំណោះស្រាយ កសិកម្មឆ្លាតវៃ (Smart Agriculture) ដំណើរការដោយ IoT & Robotics និងការរៀបចំ ដំណោះស្រាយ IoT សម្រាប់ទីក្រុងឆ្លាតវៃ។ ទី៣ ផ្នែកអប់រំ ក្រុមហ៊ុនបានចូលរួមចំណែកយ៉ាងសកម្មក្នុងការបង្កើតធនធានមនុស្សជំនាន់ក្រោយ តាមរយៈការផ្តល់នូវ សេវាកម្មបង្រៀន STEM ការរៀបចំមន្ទីរពិសោធន៍ STEM និង កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាល ជំនាញបច្ចេកវិទ្យា AI/Robotics។
ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនដែលវិនិយោគស្របតាមគន្លឹះអាទិភាព «បច្ចេកវិទ្យា» នៃយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា AI FARM ដើរតួនាទីជាដៃគូដ៏សំខាន់ជាមួយស្ថាប័នរដ្ឋ និងឯកជន នៅកម្ពុជា។  ជាពិសេស ក្នុងឆ្នាំ២០២៥ នេះ ក្រុមហ៊ុនបានចុះ កិច្ចព្រមព្រៀងស្តីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រជាច្រើន ជាមួយស្ថាប័នធំៗ ទាំងរដ្ឋ និងឯកជនជាច្រេីន។