• ឯកឧត្តម ម៉ុម ជឹមហ៊ុយ បានអញ្ជើញសម្ពោធអគារទីចាត់ការ និងអគារសិក្សាថ្មី នៅសាលាបឋមសិក្សាព្រែកតារាត់
នាព្រឹកថ្ងៃទី១១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ ឯកឧត្តម ម៉ុម ជឹមហ៊ុយ ប្រធានគណៈកម្មការអប់រំ យុវជន កីឡា ធម្មការ សាសនា វប្បធម៌ វិចិត្រសិល្បៈ និងទេសចរណ៍ នៃព្រឹទ្ធសភា តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់សម្តេចវិបុលសេនាភក្តី សាយ ឈុំ ប្រធានព្រឹទ្ធសភា នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានអញ្ជើញជាអធិបតីភាពក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់អគារទីចាត់ការចំនួន០១ខ្នង និងអគារសិក្សាថ្មីចំនួន០១ខ្នង នៅសាលាបឋមសិក្សាព្រែកតារាត់ ស្ថិតក្នុងភូមិព្រែកតារ័ត្ន សង្កាត់ព្រែកតាសេក ខណ្ឌជ្រោយចង្វារ រាជធានីភ្នំពេញ។
អគារសិក្សាថ្មីនេះមានចំនួន ១ខ្នង កម្ពស់១ជាន់ មាន ៦បន្ទប់ ធ្វើអំពីឥដ្ឋប្រក់ក្បឿង ចាប់ផ្តើមសាងសង់នាថ្ងៃទី១៦ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២១ បញ្ចប់សាងសង់នាថ្ងៃទី១៥ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ ព្រមទាំងបំពាក់តុ កៅអី ក្តារខៀន និងកន្លែងក្មេងលេង ដែលជាអំណោយដ៏ថ្លៃថ្លារបស់ឯកឧត្តម អ៊ុ សារឹទ្ធ អគ្គលេខាធិការព្រឹទ្ធសភា និងជាប្រធានក្រុមការងារចុះជួយខណ្ឌជ្រោយចង្វារ និងអង្គការស្ពានកម្ពុជា-ហូឡង់។ ដោយឡែកអគារទីចាត់ការចំនួន ១ខ្នង កម្ពស់១ជាន់ មាន ០៣បន្ទប់ ធ្វើអំពីឥដ្ឋប្រក់ក្បឿង បានសាងសង់រួចរាល់នៅថ្ងៃទី ១៦ ខែសីហា ឆ្នាំ២០១៩ ព្រមទាំងបំពាក់អំពូលដើរដោយពន្លឺព្រះអាទិត្យ (សូឡា) ក្នុងបរិវេណសាលារៀន ជាអំណោយរបស់ឯកឧត្តម អ៊ុ សារឹទ្ធ អគ្គលេខាធិការព្រឹទ្ធសភា និងជាប្រធានក្រុមការងារចុះជួយខណ្ឌជ្រោយចង្វារ។
ក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តម ម៉ុម ជឹមហ៊ុយ ក៏បានឧបត្ថម្ភថវិកាជូនដល់សាលាបឋមសិក្សាព្រែកតារាត់ចំនួន៤លានរៀល លោកគ្រូ អ្នកគ្រូក្នុងម្នាក់ៗទទួលបានថវិកា១០ម៉ឺនរៀល ព្រមទាំងសារុងចំនួន០១ និងសិស្សានុសិស្សចំនួន៤០៦ នាក់ ក្នុងម្នាក់ៗទទួលបាន សៀវភៅ០២ក្បាល និងប៊ិច ចំនួន០២ដើម៕